top of page

OLOMOUC

Olomouc je statutární a univerzitní město v České republice, centrum Olomouckého kraje, metropole Hané a historická metropole celé Moravy.

Olomouc - Představení

Dnes stotisícové město, ležící v samém srdci Hané, patří a vždy patřilo k nejvýznamnějším moravským metropolím, kde si dávala dostaveníčka dějiny s osobnostmi a věda s pokrokem. Proto také nedávné získání statutu krajského města bylo jenom logickým vyústěním historického vývoje města coby kulturního, společenského a hospodářského centra, jehož dějiny se začaly psát před mnoha staletími.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci 

Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 2000.Budování morových sloupů odstartoval Tridentský koncil, který tak dal období baroka jeden z výrazných rysů. Vzorem byl sloup na Piazza Santa Maria Maggiore v Římě, vztyčený roku 1614. Dobou svého vzniku v letech 1716-1754 patří olomoucký monument až k posledním příkladům této módní vlny. Ale svou výtvarnou koncepcí, bohatstvím figurální výzdoby a konečně i rozměry a výškou (35 m) se od všech podobných památek výrazně odlišuje. Sloup se po svém dokončení stal pro obyvatele města zdrojem nesmírné hrdosti, protože všichni, kdo se na jeho stavbě podíleli, byli občany Olomouce. Jeho vysvěcení 9. září se osobně účastnil tehdejší první pár monarchie, císařovna Marie Terezie se svým manželem Františkem I. Štěpánem Lotrinským.

Možná nevíte, že…

Jako projev díků za přečkanou morovou epidemii v Olomouci sloužil Mariánský sloup na Dolním náměstí. Ale jeho staviteli Renderovi se zdál málo honosný, proto přišel s myšlenkou postavit na Horním náměstí sloup mnohem velkolepější.Olomoucký trojiční sloup je vrcholným dílem hned několika umělců a řemeslnických mistrů, kterým ale mnoho štěstí nepřinesl. První, kdo zemřel již během stavby, byl Václav Render. Ani jeho následovníkům, Františku Thoneckovi, Janu Václavu Rokickému a Augustinu Scholtzovi, nebylo dopřáno spatřit dokončenou stavbu. Tu dokončil až Rokického syn Jan Ignác.Pozlacená replika dělové koule připomíná, že sloup byl několikrát zasažen pruskými děly během obléhání roku 1758. Olomoučtí se vydali v procesí žádat pruského generála, aby jeho vojáci na monument nestříleli. Generál James Keith jejich přání vyhověl, a tak byl sloup dalších škod ušetřen.

Olomouc, jako druhá nejrozsáhlejší památková rezervace České republiky, dnes představuje kulturní, sportovní a společenské centrum Moravy.

 

text :

 

Olomoucký orloj

Olomoucký orloj je součást severní stěny radnice v Olomouci. Orloj se zde nachází od 15. století. Jeho současná podoba pochází od Karla Svolinského a je ztvárněna v duchu socialistického realismu. Jedná se o jeden z mála heliocentrických orlojů na světě. Centrální ciferník orloje zobrazuje polohy planet na pozadí zvířetníku. Celý orloj je umístěn na pozadí mozaiky, která znázorňuje jízdu králů, dělníka achemika. Podle tradice byl orloj postaven mezi roky 1419–1422. Podle některých výzkumů byl však prostor radnice pro orloj upraven až v roce 1474, první písemná zmínka o něm pochází z roku 1519. Orloj byl během své historie několikrát přebudováván a vybavován různými druhy pohyblivých loutek, např. sv. Václav, sv. Jiří na koni a s drakem, Tři králové na velbloudech. Později zde byl místo světců umístěn arcivévoda Rudolf Habsburský a kněz s monstrancí. Nejstarší části dnešního astronomického stroje pocházejí z roku 1898, kdy byl orloj vybaven heliocentrickýmciferníkem. Orloj byl poškozen událostmi 2. světové války a kompletně přebudován v letech 1947–1955Karlem Svolinským.

Svatý Kopeček

Historie tohoto místa se začala psát na počátku 17. století, v době, kdy Evropou zmítala třicetiletá válka. Jméno, které bude navždycky spojováno se Svatým Kopečkem, je Jan Andrýsek, který na základě svého slibu zbudoval v letech 1629-1633 malou kapli zasvěcenou Panně Marii v lesích na východ od Olomouce. Již záhy bylo toto místo svědkem vyslyšení modliteb a trápení lidí, kteří je sem přicházeli ve víře odevzdat. Mnohá jsou dokumentována, ale naprostá většina zřejmě zůstává skryta. V průběhu dějin věhlas zdejšího místa stoupal a časem byla Panna Maria na Svatém Kopečku vzývána a uctívána jako Královna Moravy.Samozřejmě, že toto místo bylo pevně spojeno s osudem své země a tak bylo svědkem obléhání Olomouce Švédy, rozkvětu na přelomu 17. a 18. století a bolestně se ho dotklo zrušení mateřského kláštera Hradisko na pokraji Olomouce koncem 18. století. Roku 1785 se toto místo stává farností zahrnující do své péče obce Samotišky, Droždín, Radíkov, Lošov a Posluchov. Pohnutá doba 19. století přinesla Svatému Kopečku návrat duchovní správy premonstrátského řádu, nyní však již z pražského Strahova. Doba obou světových válek ve 20. století si vybrala svou daň těžkým poškozením stavby v roce 1945. Zásluhou velice schopného P. Julia Půdy byly opravy během pár let dokončeny.20. století však přineslo kromě nejtěžších ran i nejradostnější události, kdy byl papežským dekretem ze dne 11. dubna 1995 chrám povýšen na "baziliku minor" a poctěn papežskou návštěvou 21. května téhož roku.V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry. Pro svůj půvab se mnoho párů rozhoduje říci si své definitivní "ano" právě zde. Ale především zůstává cílem těch, kteří na své životní cestě přicházejí před Boží tvář, skrze Pannu Marii předkládají své modlitby a tak se touží setkat s Tím, který je nejlepším Otcem.

 

text: 

Ołomuniec jest czeskim miastem we wschodniej części kraju. Miasto rozciąga się malowniczo u ujścia dwóch rzek: Bystrzycy i Młyńskiego Potoku do Morawy. Ołomuniec pełni funkcje administracyjne jako stolica kraju i powiatu, a zarazem jest stolica historyczną Moraw. Miasto liczy ponad sto tysięcy mieszkańców, ale leży w obrębie trzykrotnie większej aglomeracji.

Historia

Początki miasta związane są z X wiekiem. Była to już wówczas rozwinięta osada, która swoim położeniem i wielkością przyciągnęła uwagę przedstawicieli Kościoła Katolickiego. W drugiej połowie wieku w Ołomuńcu było już biskupstwo, a kolejne 50 lat później miasto zostało stolicą Moraw. Rozwój kulturalny, przemysłowy, gospodarczy trwał nieprzerwanie do połowy XVI wieku, kiedy zahamowała go wojna trzydziestoletnia. Do tego czasu w Ołomuńcu powstało wiele ważnych instytucji, w tym miejscowy uniwersytet. Podczas wojny Ołomuniec został zamieniony w twierdzę, ale pomimo umocnień został zdobyty i zniszczony przez Szwedów. Miasto straciło tez status stolicy. Wielkość przyniosła mu znów rewolucja przemysłowa w XIX wieku, a przede wszystkim wiodące tędy szlaki komunikacyjne.

Zabytki

Najważniejsze w Ołomuńcu jest zabytkowe Stare Miasto. Należy ono do największych w Czechach, gromadząc barokowe i renesansowe kamienice, kościoły oraz budynki użyteczności publicznej. Najważniejszym zabytkiem jest kolumna Trójcy Przenajświętszej, znajdująca się obecnie na liście zabytków UNESCO. Ciekawe są także dwie dzielnice miasta: Svaty Kopecek i Klasterni Hradisko. Główne miejskie zabytki poza wspomniana kolumną to XVIII wieczny ratusz, zamek w Ołomuńcu, klasztor Hradisko, Katedra św. Wacława, oraz kilka kościołów w tym św. Maurycego, św. Michała czy Marii Panny Śnieżnej.

Zamek Ołomuniecki

Zamek w Ołomuńcu należy do najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków. Wiąże się z nim historia śmierci króla Czech Wacława III, będącego ostatnim z rodu Przemyślidów. Na terenie kompleksu zachowało się kilka zabytków: Pałac Biskupi, katedra św. Wacława oraz Muzeum Archidiecezjalne. Sam zamek został kilka razy rozbudowywany, dostawiono nowe budynki sakralne zmieniając całkowicie charakter obiektu. Najważniejszą część zamku stanowi dziś gotycka katedra św. Wacława wraz z Pałacem Biskupim z cennymi architektonicznie oknami w stylu romańskim. W bezpośrednim sąsiedztwie zachowało się tez trochę murów obronnych. Na skalistym wzniesieniu wznoszą się mury kamienne, stanowiące resztki muru ogradzającego pałac romański, gotycki wykusz, Okrągła Wieża oraz inne elementy charakterystyczne dla architektury zamkowej.

Muzea

Ołomuniec jest także siedziba kilku muzeów, w których można podziwiać, kolekcje historyczne i artystyczne. Najważniejsze jest zapewne Muzeum Sztuki w Ołomuńcu wraz z jego oddziałem Muzeum Archidiecezjalnym, ulokowanym w zamku. Jego największą atrakcją jest niewątpliwie galeria obrazów, która prezentuje światowej klasy dzieła ze zbiorów arcybiskupów ołomunieckich. Na uwagę zasługuje także Muzeum Regionalne w dawnym zespole klasztornym sióstr klarysek. Do najciekawszych zbiorów należą te przedstawiające prehistorię i figury z zegara słonecznego. Inne muzea to Muzeum Serków Ołomunieckich w podmiejskiej miejscowości Lostice, Muzeum Zabytkowych Samochodów i Muzeum Architektury Ludowej.

Informacje ogólne

Powierzchnia : 103,36 km²

Ludność : 102 tys

Gęstość: 989,3 os./km²

Kraj: ołomuniecki

 

text: 

PL

CZ

© 2023 by SPLENDIDevents. Proudly created with Wix.com

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
bottom of page